ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏ: Տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարների աշխատանքային հանդիպումը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից եւ դիտորդական պատվիրակության  անդամներ Սերբիայից:
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը, ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում, անդրադարձել է 2016 թվականի փետրվարի 25-26-ը Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ ԽՎ-ի ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում ՀԱՊԿ ԽՎ պատվիրակության մասնակցությանը:
Ամփոփելով ՀԱՊԿ ԽՎ պատվիրակության գործունեությունը եւ ձեռքբերումները ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում՝ Արտաշես Գեղամյանը կարեւորել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատվիրակությունների համագործակցությունը եւ ուժերի միավորումը: Արտաշես Գեղամյանն ընդգծել է, որ հուլիսի 1-5-ը Թբիլիսիում կայանալիք ամառային նստաշրջանի ընթացքում պետք է ցուցաբերել միասնական մոտեցում՝ անդամ երկրների առջեւ ծառացած աշխարհաքաղաքական խնդիրները լուծելու նպատակով:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան անդրադարձել է ՀԱՊԿ ձեւաչափում անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համակարգմանը: Նիկոլայ Բորդյուժան կարեւորել է տարածաշրջանային անվտանգության հարցերում ընդհանուր մոտեցումը եւ այդ հարցերի շուրջ համագործակցությունը միջազգային հարթակներում: Ըստ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի՝ երկկողմ հանդիպումները միջազգային հարթակներում թույլ են տալիս համակարգել համատեղ գործողությունները, կարգավորել տեղեկատվության փոխանակումը եւ կարող են նկատելիորեն բարձրացնել անդամ երկրների գործունեության արդյունավետությունը: Նիկոլայ Բորդյուժան նշել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջեւ համագործակցությունը պետք է բարձրացնել նոր աստիճանի՝ շեշտը դնելով կառույցը նախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների վրա եւ համատեղ ուժերով պաշտպանելով մասնակիցների ընդհանուր եւ ազգային շահերը:
ՀԱՊԿ ԽՎ-ում Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի մշտական պատվիրակության ղեկավար Միլովան Դրեցունը հանգամանալից անդրադարձել է 2015 թվականին ԵԱՀԿ-ում Սերբիայի նախագահությանը: Պարոն Դրեցունը ներկայացրել է Սերբիայի նախագահության ընթացքում ծագած խնդիրները եւ ձեռքբերումները: Նա նշել է, որ Սերբիայի նախագահության ընթացքում հատուկ ուշադրության են արժանացել ահաբեկչության, մարդկանց եւ թմրանյութերի վաճառքի դեմ պայքարին վերաբերող հարցերը: Սերբիան իր ուշադրությունն է սեւեռել ժամանակի մարտահրավերներին՝ կարեւորելով միջազգային անվտանգության խնդիրները:
Հանդիպման ավարտին ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատվիրակությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձել են 2016 թվականի հուլիսի 1-5-ը Թբիլիսիում կայանալիք ԵԱՀԿ ԽՎ ամառային նստաշրջանի ընթացքում քննարկվելիք թեմաներին, ՀԱՊԿ պատվիրակության համակարգված գործունեությանը եւ համատեղ մոտեցումներ մշակելու մեխանիզմներին:

YEREVAN , March 11. The working meeting of the heads of the parliamentary delegations of the CSTO member states to the OSCE PA was held.
The representatives of the CSTO member states from Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and members of Observation Delegation of Serbia took part in the meeting.
The Head of the Armenian Delegation to the OSCE PA Artashes Geghamyan, welcoming the guest in the RA National Assembly, touched upon the participation of the CSTO PA Delegation during the OSCE PA Winter Meeting held in Vienna on February 25-26, 2016.
Summing up the activities and the achievements of the CSTO PA Delegation during the Winter Meeting, Artashes Geghamyan highlighted the cooperation of the delegations of the CSTO member states and the unity of the forces. Artashes Geghamyan underlined that during the Summer Meeting to be held in Tbilisi on July 1-5 we should show united approach for solving the geopolitical problems facing the member states.
The CSTO General Secretary Nikolay Bordyuzha touched upon the systemization of the foreign policy of the member states in the CSTO format. Nikolay Bordyuzha highlighted the general approach in the issues of regional security and the cooperation around those issues at international platforms. According to the CSTO General Secretary, the bilateral meetings at international platforms let systematizing the joint actions, regulate the exchange of information and can noticeably raise the efficiency of the activities of the member states. Nikolay Bordyuzha noted that the cooperation between the CSTO member states should be raised to a new degree, stressing on the Heads of the delegations of the countries chairing the organization and defending with joint forces the participants’ common and national interests. The Head of the Permanent Delegation of the National Assembly of the Republic of Serbia to the CSTO PA Milovan Drecun thoroughly touched upon the chairmanship of Serbia to the OSCE in 2015. Mr Drecun presented the problems and the achievements emerged during the chairmanship of Serbia. He noted that during the chairmanship of Serbia the issues concerning the fight against terrorism, trafficking and drugs sale were discussed. Serbia drew its attention to the challenges of time, highlighting the problems of international security.
At the meeting the representatives of the delegations of the CSTO member states touched upon the themes to be discussed during the OSCE PA Summer Session to be held in Tbilisi on July 1-5, 2016, the coordinated activities of the CSTO Delegation and mechanisms of revising joint approaches.